Organizatorzy Wysoka Grzęda Baja Poland opublikowali listę zawodników, którzy będą walczyć o zwycięstwo w stawce Pucharu Świata i Pucharu Europy FIA. Na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim zobaczymy światową czołówkę w rajdowych samochodach i pojazdach SSV. Do grona potwierdzonych gwiazd motorsportu dołączyło sporo nowych nazwisk i debiutantów w rajdzie.

Liderzy nie zawiedli
O punkty w międzynarodowej stawce powalczy łącznie 30 załóg. Najwyższy numer startowy 201 otrzymali Yasir Seaidan i Aleksei Kuzmich. Dla Seaidana będzie to zaledwie drugi start w Baja Poland, a do walki o obronę pozycji lidera klasyfikacji Pucharu Świata wybrał Mini John Cooper Works Rally. Tuż za nim ustawiono Yazeeda Al Rajhi i Michaela Orr w Toyocie Hilux Overdrive, którzy z kolei otwierają punktową tabelę w Pucharze Europy FIA.

Polscy fani motorsportu z pewnością będą czekać na załogi z numerami startowymi 203 i 204, które przyznano załogom Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja oraz Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska. Dla lidera zwycięzców rajdu - Hołowczyca, który ponownie wystartuje Mini John Cooper Works Rally, będzie to kontynuacja walki w Pucharze Europy FIA i szansa na odrobienie punktowej straty do Al Rajhi. Polska załoga po awarii technicznej na Baja Aragon i zwycięstwie w świetnym stylu w Hungarian Baja traci do Saudyjczyka 8 punktów.

Rajdowe małżeństwo Małuszyńskich podczas zeszłorocznej edycji Wysoka Grzęda Baja Poland zdobyło rewelacyjne drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata FIA, osiągając tym samym najlepszy wynik w swojej dotychczasowej karierze. W tym roku poprzeczka zawieszona jest równie wysoko i polska załoga, na pewno będzie chciała się zaprezentować z jak najlepszej strony.

Siódemka z priorytetu FIA
Małuszyński podobnie jak Hołowczyc i Seaidan skorzysta z Mini i będzie reprezentował barwy fabrycznego zespołu X-raid. Trójka w Mini na pewno będzie chciała pokonać swojego głównego rywala Al Rajhi w Toyocie Hilux z zespołu Overdrive SA, ale będzie także musiała mieć się na baczności, bo na liście zgłoszeń znalazło się łącznie siedmiu kierowców priorytetowych FIA, w najmocniejszych prototypowych autach grupy T1.

Na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim nie zabraknie tradycyjnie Miroslava Zapletala i Marka Sykory (205) w Fordzie F-150 EVO, a po dwuletniej przerwie powróci także dobrze znany polskim kibicom litewski kierowca Benediktas Vanagas (206), pilotowany przez Filipe Palmerio, w Toyocie Hilux i barwach zespołu Inbank Toyota Gazoo Racing Baltic. Vanagas w tegorocznej edycji Rajdu Dakar prezentował bardzo dobre tempo, co także stawia go w gronie pretendentów do podium Baja Poland.

Nie tylko świetnych kierowców będzie pod dostatkiem w Wysoka Grzęda Baja Poland, ale także nie zabraknie bardzo interesujących samochodów. Na starcie zobaczymy m.in. kolejną załogę z priorytetu FIA w składzie Denis Krotov / Konstantin Zhiltsov w Mini John Cooper Works Buggy, czyli takim samym pojeździe, jakim w tym roku swoje 14 zwycięstwo w Rajdzie Dakar odniósł Stephane Peterhansel, którego w zeszłym roku także mogliśmy podziwiać w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim.

Debiutanci na starcie
W tym roku na Baja Poland będziemy świadkami licznych debiutów na Polskich trasach. W stawce najmocniejszej i najliczniejszej grupy T1 wystartuje łącznie 13 załóg, z których aż 6 to debiutanci w Wysoka Grzęda Baja Poland. Zobaczymy m.in. holenderski duet załóg van den Brink/Heimans (212) i Schoolderman/Salmons (215) w Toyotach 150 i portugalski zespół w składzie Dias da Silva/Sa Pires i Condeso/Serrao w Fordach Rengerach.

Nie inaczej jest w pozostałych grupach, reprezentowanych przez pojazdy SSV, gdzie na czołowych pozycjach są liderzy punktacji Dania Akeel/Stepane Duple (216) w RM Sport Mamba w grupie T3 oraz Mshari Althefiri/Nasser Al-Kuwari (401) w BRP Can-Am Maverick w grupie T4.

Wśród pojazdów SSV, także nie brakuje kierowców z listy priorytetowej FIA. Na pięciu kierowców w grupie T3, trzech posiada priorytet FIA, co oznacza, że może się już pochwalić zwycięstwami i miejscami na podium w rajdach Pucharu Świata FIA. W T3 zobaczymy m.in. debiutujące w Polsce pojazdy OT3 z zespołu Overdrive SA, którymi wystartują Santiago Navarro/Marc Sola (218) i znani ze startów w Wysoka Grzęda Baja Poland i Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020 Kees Koolen/Mirjam Pol (220).

Jeszcze lepiej przedstawia się lista zgłoszeń w grupie T4, gdzie rywalizować będzie 12 załóg z Kuwejtu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Francji, Portugali, Hiszpanii, Rosji, Włoch, Litwy, Polski, a także dwie załogi z Urugwaju w składzie Rodrigo Zeballos Aguirre/Sergio Lafuente (411) i Louis Henderson Collazo/Juan Carlos Carigani (412). Polskim akcentem w tej rywalizacji będzie załoga Marek Goczał/Michał Goleniewski (409) w BRP Can-Am Maverick. Goczał w swoim debiucie w Rajdzie Dakar zajął znakomite 8 miejsce w kategorii SSV i 2 miejsce wśród debiutantów, zaraz po swoim bracie Michale, którego także zobaczymy w Baja Poland w klasyfikacji narodowej. Dla Goczała ten rajd będzie początkiem przygotowań przed Rajdem Dakar 2022.

Wysoka Grzęda Baja Poland to nie tylko runda Pucharu Świata i Europy FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski, oraz Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym, oraz serii dla kierowców bez licencji, czyli Baja Poland Series. Listy zgłoszeń do klasyfikacji narodowych poznamy 23 sierpnia, ale możemy śmiało spodziewać się ponad 100 załóg w samochodach, ciężarówkach, pojazdach SSV oraz kierowców motocykli i quadów.

Skrócony Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2021
27 sierpnia - piątek
8.00-20.00 Miasteczko Rajdowe - Lotnisko Szczecin-Dąbie
9.00-15.00 - Odcinek Testowy - Wołczkowo
Od 15.45- Prezentacja zawodników - Szczecin, ul. Szafera
Od 16.00 - Odcinek Kwalifikacyjny “Szczecin” - Szczecin, ul. Szafera

28 sierpnia - sobota
9.00-20.00 Miasteczko Rajdowe - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
8.20 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie
14.15 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie

29 sierpnia - niedziela
8.00-16.00 Miasteczko Rajdowe - Lotnisko Szczecin-Dąbie
8.50 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra
9.20 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin” - Dobra / Szczecin, ul. Szafera
12.10 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra
12.40 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin” - Dobra / Szczecin, ul. Szafera
14.30 - Ceremonia Mety - Lotnisko Szczecin-Dąbie

Informacja o rajdzie
Rajd Wysoka Grzęda Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 26-29 sierpnia 2021.
Sponsorem tytularnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl.
Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl.
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na WWW: www.bajapoland.eu
Facebook: @bajapolandworldcup Instagram: @bajapoland